Patrząc na nazwę firmy niełatwo jest domyślać się, że firmę Patek Philippe Geneve założył w Genewie w 1839 roku Antoni Norbert Patek wraz z przyjacielem, który podobnie do Patka, był uchodźcą z Polski po Powstaniu Listopadowym. Wtedy firma nazywała się Patek, Czapek i Spółka, i produkowała zegarki kieszonkowe na zamówienie.
Po kilku latach wielkim odkryciem stało się wynalezienie przez Jean Adrien Philippe mechanizmu, który wyeliminował mechanizm naciągu na klucz. Philippe opracował także mechanizm nastawiania funkcji kalendarzowych i niebawem stał się współpracownikiem Patka. Po jakimś czasie doszło do zmiany nazwy firmy z Patek i Czapek na Patek Philippe.
W 1989 roku firma Patek Philippe Geneve przedstawiła najbardziej skomplikowany zegarek na rękę własnego pomysłu, nad którym prace koncepcyjne trwały aż 10 lat. Firma do tej pory pracuje nad innowacyjnościami. Mimo tego, że jej założyciele i pierwsi współpracownicy nie żyją, firma realizuje własną pierwotną koncepcję manufaktury zegarmistrzowskiej. Nie wykorzystuje obcych mechanizmów w swoich zegarkach. Wykorzystuje takie mechanizmy, jakie udało się zdobyć dzięki wiedzy, doświadczeniu i innowacyjnemu myśleniu inżynierów pracujących i współpracujących z firmą Patek Philippe Geneve.
Zegarki Patek Philippe Geneve, obok garstki firm i kilku niezależnych zegarmistrzów, jest jedną z najbardziej liczących się współcześnie firm wykorzystujących własne pomysły na mechanizmy i funkcjonalności w produkcji zegarków biżuteryjnych. Oszacowanie wartości zegarka Patek Philippe Geneve jest niezwykle trudne, a cena konkretnej produkcji zależy od numeru referencyjnego oraz koloru tarczy i ilości komplikacji mechanicznych oraz dostępnych funkcjonalności danego modelu.
Nie trudno sobie wyobrazić ile na rynku kolekcjonerskim może kosztować zegarek wyprodukowany w 1900 roku. Są to kolosalne pieniądze sięgające sum, które ciężko sobie wyobrazić. Z pewnością duma może rozpierać, że markę o niedoścignionym obecnie dorobku – Patek Philippe Geneve, założyło dwóch Polaków.